obrázek

9. 7. 2022

Homeopatická lékárnička na dovolenou

Homeopatická lékárnička na dovolenou
Ve spolupráci s www.svethomeopatie.cz, autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Balíte se na dovolenou, přemýšlíte a píšete si seznam, co vše s sebou potřebujete. Na co byste určitě neměli zapomenout, je dobře vybavená cestovní lékárnička! My vám poradíme, které homeopatické léky do ní uložit, abyste byli na vše připraveni.


Úrazy, odřeniny

Arnica montana 9 C – hlavní lék na úrazy. Používá se v případě jakéhokoliv poranění, naražení, podvrtnutí, zhmoždění či popálení. Čím dříve jej poraněný dostane, tím lépe.
Hypericum perforatum 15 C – pomáhá při poranění velmi bohatě inervovaných oblastí, jako je obličej, konečky prstů či kostrč.
Calendula 9 C – hlavní homeopatický lék na odřeniny.
Arnigel – používá se zevně na poraněná a bolestivá místa.

Podvrtnutí, záněty šlach a kloubů

Ledum palustre 9 C – první lék při podvrtnutí. Kolem postiženého kloubu se objeví intenzivní otok. Bolestem uleví studené až ledové obklady.
Bryonia 9 C – lék na bolesti kloubů, šlach, na podvrtnutí, kdy se bolest zhoršuje sebemenším pohybem.
Rhus toxicidendron 9 C – lék na situace, kdy se bolesti po rozhýbání zmírní, ale s postupující únavou se opět objeví.
Arnigel – používá se zevně na poraněná a bolestivá místa.
Teplota, horečka

Aconitum 9 C – prudce se objevující vysoká horečka bez pocení, doprovází ji velká žízeň, neklid a úzkost. Typicky přichází po prochlazení.
Belladonna 9 C – vysoké horečky s kůží sálající horkem a intenzivním pocením. Suché sliznice, pulzující bolesti hlavy, stav zhoršuje světlo a hluk.
Bryonia 9 C – intermitentní horečka s třesavkou, pocením a velkou žízní na velká množství vody. Celkové zhoršení sebemenším pohybem. Po vypocení může být úleva.
Chamomilla 9 C – teploty u malých dětí, často při růstu zubů nebo zánětu středního ucha. Děti jsou podrážděné, vzteklé a přecitlivělé na bolest. Chtějí se neustále chovat a nedají se nijak zabavit. Mohou mít také jednu tvář rudou a druhou bledou.
Gelsemium 9 C – horečka, která je doprovázena třesavkou, slabostí a celkovou otupělostí. Není u ní žízeň, mohou být bolesti hlavy v týle.
Ferrum phosphoricum 9 C – nevysoká horečka do 38 °C, nemocný má při ní červené tváře a mírné tepavé bolesti hlavy, které se zlepší studeným obkladem.
Průjmy

Arsenicum album 9 C – potíže způsobené kontaminovaným či zkaženým jídlem a vodou. Zvracení či průjem jsou pálivé, zvratky i stolice nepěkně páchnou. Postižený je bledý, slabý a žíznivý. Zlepšení přináší teplo v jakékoliv podobě.
China rubra 9 C – silné zvracení či průjmy, které hrozí dehydratací. Nemocný je bledý, unavený, případně má nízký tlak. Důležitý lék i během rekonvalescence po průjmech.
Podophyllum 9 C – vodnaté, vyčerpávající průjmy se žlutou a šplíchavou stolicí a s křečovitými bolestmi. Obtíže po nadměrné konzumaci ovoce. Celkově se vše lepší ležením na břiše.
Zvracení

Arsenicum album 15 C – potíže ze zdravotně závadných potravin, ryb, masa, zkaženého jídla či vody. Zvracení s pálivými bolestmi, velkou zesláblostí a úzkostným neklidem. Chce pít po malých doušcích. V noci je stav nejhorší.
Phosphorus 9 C – lék na gastroenteritidu, při které chce nemocný studené nápoje. Ty mu dočasně uleví, ale vyzvrací je, jakmile se v žaludku ohřejí.
Ipecacuanha 9 C – působí při gastroenteritidě s nauzeou a zvracením, které je doprovázeno silným sliněním s čistým nepovleklým jazykem. Nemocný nemá pocit žízně.
Cocculine – specialita na kinetózy – zvracení v dopravních prostředcích.
Zánět spojivek

Aconitum 9 C – řezání a pocit písku v očích, potíže z větrného počasí a nebo z cizího tělesa v oku.
Euphrasia 9 C – dráždivé slzení jako projev alergie či počínajícího zánětu.
Alergie

Apis mellifica 15 C – otok sliznic, ucpání dýchacích cest, alergické otoky na kůži.
Poumon histamine 15 C – homeopatické antihistaminikum.
Allium cepa 9 C – alergická vodnatá rýma, zhoršení v místnostech, zlepšení na čerstvém vzduchu.
Zánět středního ucha

Chamomilla 9 C – hlavní lék zánětu středního ucha, hlavně u dětí. Děti jsou podrážděné, vzteklé a přecitlivělé na bolest. Chtějí se neustále chovat a nedají se nijak zabavit. Zhoršení u nich bývá večer. Mohou mít také jednu tvář rudou a druhou bledou.
Kašel

Stodal – sirup na všechny typy kašle.
Rýma

Allium cepa 9 C – vodnatá dráždivá rýma, zhoršená v teple, zlepšená na čerstvém vzduchu.
Pulsatilla 9 C – hustá žlutá rýma, zhoršená v teple, zlepšená na čerstvém vzduchu, doprovázená ztrátou čichu.
Kalium bichromicum 9 C – hustá žlutá rýma zasychající do strupů, zhoršuje se chladem, zlepšení v teple.
Bolest v krku

Belladonna 9 C – bolest v krku se suchou sliznicí a bolestivým polykáním, hrdlo je zarudlé, pocit sevření hrdla.
Spálení sluncem

Apis mellifica 15 C – ložiska spálené kůže jsou světle červená, bolesti jsou pálivé, s pocity připomínajícími píchání jehlami. Zlepšení studeným obkladem.
Belladonna 9 C – červená ložiska popálené kůže, ze kterých vyzařuje horkost, s tepavými bolestmi.
Cantharis 9 C – spálení s tvorbou puchýřů vyplněných čirou tekutinou.
Dapis gel – aplikuje se lokálně na spálená místa.
Poštípání hmyzem

Apis mellifica 15 C – růžový otok, pálivé a bodavé bolesti, které se zlepšují studeným obkladem.
Ledum palustre 9 C – místo štípnutí či kousnutí je bledé či namodralé, bolesti uleví studený obklad. Hodí se na poštípání hmyzem či po vytažení klíštěte.
Dapis gel – lokálně.


Přejít zpět